Монарх Катару відкрив "нову еру", віддавши владу синові

Абсолютний правитель і емір найбагатшого нафтогазового держави Катар шейх Хамад бен Халіфа аль-Тані добровільно відрікся від трону після 18-річного правління. Він передав владу своєму синові Таміму бен Хамад аль-Тані, подавши приклад старим лідерам інших близькосхідних монархій.

У сучасній історії арабських країн це перший подібний випадок передачі влади. У країнах, подібних Катару, монархи, як правило, скидалися шляхом державного перевороту. Шейх Хамад, зайняв трон, скинувши з нього свого батька в 1995 р.

Мирна передача влади на Близькому Сході відбувається не від батька до сина, як прийнято в європейських монархіях, а по лінії численних братів. Це призвело до "кризи поколінь" у Саудівській Аравії, молодим населенням якою керує група людей похилого віку на чолі зі страждаючим від хвороб 89-річним королем Абдаллою.

Серед юних жителів близькосхідних монархій назріває невдоволення консерватизмом правлячої еліти, стиль роботи і спосіб мислення якої не змінювався десятиліттями.

Наприклад, 72-річний султан Оману Кабус бен Саїд утримує владу впродовж 43 років, 84-річний емір Кувейту Сабах ас-Сабах протягом 40 років виконував обов'язки прем'єр-міністра, перш ніж перейняти кермо влади країною у тяжкохворого попередника.

Політичний зсув в Катарі приголомшив аналітиків своєю простотою і далекосяжними наслідками.

"Настав час почати нову еру в історії нашої країни. Подивимося, як молоде покоління, озброєний новою енергією та інноваційними ідеями, візьме на себе відповідальність за державу", - заявив вчора 61-річний шейх Хамад в короткому телевізійному зверненні до нації.

Причину свого зречення від влади емір не назвав. Імовірно, передати трон синові монарха спонукала смертельна хвороба. Як би там не було, цей крок, на думку експертів, зламають стереотипи в мисленні громадян Близького Сходу і підвищить тиск на перебувають при владі людей похилого віку з боку молодого населення.

"Тепер іншим впливовим монархам стане складніше доводити, що юне покоління повинно чекати отримання влади ще кілька років або десятиліть. Приклад Катару змінив світогляд кожного жителя країн Перської затоки", - коментує ситуацію Джейн Кіннінмонт, експерт лондонського аналітичного центру Chatham House.

Значимість прецеденту посилює величина персони еміра Хамада. Відрікся від влади монарх, якого називають "архітектором арабської весни", ставив курс подій на Близькому Сході.

Шейх Хамад надавав пряму військову допомогу повстанцям в Сирії та Лівії, провів мирні переговори в Лівані, розмістив на своїй території військову базу США і, будучи союзником американців, підтримував ворожі їм радикальні ісламістські угруповання, включаючи палестинську Хамас.

Новий правитель катару Тамім аль-Тані отримав освіту в Британії, має двох дружин і шістьох дітей. Відомий як любитель спорту. Він є вболівальником футбольної команди "Манчестер Юнайтед", очолює Олімпійський комітет Катару і є членом Міжнародного олімпійського комітету. Багато в чому завдяки старанням Таміма аль-Тані катарці стануть господарями Чемпіонату світу з футболу-2022.

Катар - держава в північно-східній частині Аравійського півострова. В ньому проживають 1,95 млн. осіб. 40% населення складають араби, 18%- вихідці з Пакистану, 18% - з Індії, 10% - з Ірану. Понад 80% катарців сповідують іслам, 8,5% - християни. Абсолютну передається у спадок владу в країні більше 130 років утримує династія аль-Тані. Завдяки продажу нафти і газу Катар має найвищий у світі дохід на одиницю населення. На кожної людини в цій країні припадає $103 тис. ВВП, що в 13 разів вище, ніж в Україні.