Руйнування без дозволу

Нові правила перепланування квартир порадують багатьох любителів ексклюзивного ремонту. Споруджувати або зносити міжкімнатну перегородку, переносити двері або облаштовувати тамбур у своїй квартирі можна буде без дозволу місцевих органів влади.

Без бюрократів і хабарів

Міністерство регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ розробило законопроект, який значно спрощує процес перепланування житлових приміщень. Якщо під час робіт не планується зачіпати несучі конструкції та інженерні системи будинку, то проводити їх можна буде без дозволу місцевих властей.

Перелік робіт, які дозволять проводити в своїй квартирі без погодженого проекту, у профільному відомстві обіцяють скласти після того, як Верховна Рада затвердить законопроект. Автори документа сподіваються, що нові правила перепланування допоможуть громадянам заощадити час і гроші.

Зараз будь-яку перебудову квартири (навіть якщо мова йде про те, щоб об'єднати ванну і туалет або розділити кімнату перегородкою) потрібно узгоджувати з чиновниками. Щоб отримати необхідну папір, людям доводиться витратити від кількох тижнів до кількох місяців, оскільки на законодавчому рівні не регламентований термін для видачі дозволу або відмови в його наданні.

До того ж зараз ніякими нормативно-правовими актами не визначено, скільки необхідно платити за отримання відповідних довідок і чи потрібно платити взагалі. Не встановлено і перелік причин, за якими місцеві чиновники можуть відмовити у видачі дозволів. Процедура узгодження вибудувана так, що легально пройти її досить проблематично.

А якщо будинок є пам'ятником архітектури, то без зв'язків і хабарів, розмір яких часто перевищує вартість ремонту, це взагалі нереально.

Правда, з цього року громадянам вже необов'язково відвідувати БТІ для проведення технічної інвентаризації квартири після перепланування та внесення змін в техпаспорт. Це можна зробити лише за бажанням її власника, наприклад, перед продажем, і не тільки в БТІ, але і в будь-якому підприємстві, яка отримала відповідний кваліфікаційний сертифікат.

Потрібні варіанти

Найближчим часом оприлюднений законопроект буде погоджено з іншими міністерствами і відомствами, після чого Мінрегіонрозвитку винесе його на розгляд Кабінету Міністрів, а вже в травні він повинен бути направлений до парламенту. Запрацюють нові правила, якщо будуть прийняті, тільки з наступного року в проекті документа передбачено, що закон набуде чинності через шість місяців після його опублікування.

До цього часу чиновники Мінрегіонрозвитку обіцяють скласти детальний перелік робіт, які власник квартири може проводити без отримання будь-яких дозволів, а також список заборонених робіт і тих, які вимагають розробки проектної документації.

Але оскільки 80% городян проживають в типових будинках, то і проводять найчастіше однакові перепланування. Багато хто при першій можливості прибирають зайві перегородки і перетворюють тісні кімнати в більш просторі, поєднуючи санвузли або вітальню з кухнею. Тому опитані "ДС" київські архітектори радять чиновникам скопіювати досвід російських колег.

Московський НДІ типології та експериментального проектування, який свого часу проектував більшість столичних багатоповерхівок, розробив каталог проектів типових перепланувань квартир, де представлено більше сотні варіантів, реалізація яких не потребує отримання дозволів. Було б непогано, якби та Мінрегіонрозвитку запропонував українцям вже готові проекти переобладнання типових панельок або хрущовок.

ДУМКА ЕКСПЕРТА

Віталій БойчукКерівник практики земельного права і нерухомості Constructive Lawyers

Процедура отримання дозволу на перепланування або переобладнання квартир на сьогоднішній день неоднозначна. Так, стаття 152 Житлового кодексу УРСР зразка 1983 р. (який діє і нині) передбачає обов'язкове дозвіл виконавчого органу місцевої влади на проведення цих робіт.

Відповідно до Правил утримання житлових будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету з питань ЖКГ України №76 від 17.05.2005 р., до перепланування жилих приміщень належать: демонтаж та спорудження перегородок, перенесення дверних прорізів, улаштування тамбурів, прибудова балконів на рівні перших поверхів багатоповерхових будинків.

Тобто для того, щоб влаштувати з кухні і суміжної з нею кімнати кухню-їдальню, треба отримати дозвіл місцевої влади.

Разом з тим, згідно з наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України №404 від 09.08.2012 р., до самочинного будівництва не відносяться демонтаж або спорудження перегородок, перенесення чи закриття дверних прорізів (при умові, що ці роботи не зачіпають несучі конструкції).

Не вважається самовільним будівництвом і демонтування або влаштування шаф, антресолей, комор; перестановка інженерного та сантехнічного обладнання в межах призначених приміщень; засклення балконів і лоджій (крім будинків, що занесені до Державного реєстру нерухомих пам'яток України). Виходить, що перепланування не є самовільним будівництвом. Так навіщо тоді отримувати дозвіл місцевої влади на те, що і так дозволено?