Росія знову незадоволена Україною через газу

Міллер заявив про проблему так званих "віртуальних" поставок палива з Європи.

У російсько-українських енергетичних відносинах знову напруга. Як заявив глава "Газпрому" Олексій Міллер, російський монополіст відмовляється зберігати запаси газу в українських підземних газосховищах (ПСГ). Крім того, "Газпром" не стане оплачувати авансом транзит газу в Європу через Україну (на прокачування ми заробляємо близько $2,5 млрд на рік). І найголовніший момент: росіяни вважають, що реверсні (з РФ через нашу ГТС в Європу, а потім - з Європи в Україну) постачання газу - "віртуальні". Тобто, насправді він не йде в Європу, а відразу залишається у нас.

На думку незалежного експерта енергоринку Валентина Землянського, найболючіше питання - це відмова "Газпрому" від авансових проплат за перекачування. "За договором про 2005 р. наша країна зобов'язується забезпечувати постачання газу в Європу. Для цього "Нафтогазу" потрібно купувати "зайвий" газ (5-6 млрд кубів в рік), який створює в трубах тиск, потрібний для прокачування більшої кількості газу. За нього ми розплачувалися з грошей, які Росія авансом за транзит платила, - говорить Землянський. - Тепер доведеться виділяти гроші з бюджету, або брати кредити". Що стосується заяв Міллера про відмову від ПСГ та "фіктивне реверсі", то тут він лукавить, вважає експерт, адже російського газу в наших сховищах немає з 2005 року. Контроль за проходженням газу через межі України здійснюється російськими експертами.

Експерт газового ринку Олександр Гудима стверджує, що Росії, навпаки, вигідно зберігати газ в наших ПСГ, адже в сильні морози потужностей "Газпрому" не вистачає, щоб забезпечити їм Європу, як це сталося в 2009 р. Так що тут на перший план виходить політика: за словами експерта, заява "Газпрому" - це відповідь на зниження "Нафтогазом" закупівель російського газу на користь поставляється з Європи (там газ дешевше на $30-40 за 1000 куб. м - Авт.). Завдання-мінімум Росії - отримати доступ до ГТС, завдання-максимум - втягнути Україну в Митний союз. "Тема консорціуму застопорилася. Рада не прийняла у другому читанні закон, що дозволяє приватизацію ГТС. А владі України більш актуальні теми реверсних поставок з Європи і здача їм в оренду наших ПСГ", - говорить Гудима. Обидва експерти погоджуються, що далі словесних звинувачень Міллера справа, певно, не піде. Адже якщо Росія звернеться в міжнародний арбітраж, Україна подасть позов щодо перегляду кабального "газового" договору від 2009 р. І велика ймовірність, що виграє суд.

"Це сигнал Європі"

Заяви глави "Газпрому" Міллера - це сигнал не Україні, а Європі, насамперед Словаччини: "Газпром" незадоволений можливими великими поставками газу (до 5 млрд куб. м в рік) через цю країну до нас, вважає політолог Вадим Карасьов. "Рішення Кабміну про диверсифікацію закупівлі газу в Європі - сильний хід і тиск на Росію для прискорення створення консорціуму з ГТС, - сказав він "Сегодня". - Але чи буде українська карта козирної - велике питання. Все залежить від Словаччини, якій дуже не хочеться сваритися з "Газпромом", незважаючи на економічні вигоди від реверсних поставок". Поки ж, на думку Карасьова, ситуація дуже невизначена.