ГАЗударственная економія

Чиновники планують скоротити споживання газу населенням на 50%

Під час опалювального сезону 2013-2014 українці отримають черговий "сюрприз" від чиновників. Вони планують зменшити споживання газу при виробництві тепла на 50% (4,2 мільярда кубометрів). Про таких сумних для українців перспективи заявив віце-прем'єр-міністр Олександр Вілкул під час засідання Ради регіонів, яке пройшло під головуванням президента Віктора Януковича в Луганську. При цьому уряд не радило, а висунуло вимоги місцевій владі про скорочення споживання дорогого імпортного блакитного палива. А все тому, що у бюджеті на 2013 рік є лише половина від необхідної кількості грошей на дотації.

Економія

Промисловість і установи купують імпортний газ за високими цінами. Комунальні котельні, які опалюють багатоповерхівки, набувають його за тією ж вартістю, але платять за паливо лише третину. Як відомо, решта дві третини "приходять" з держбюджету. У цьому ж році державна казна виявилася абсолютно виснаженою, уряд не може сплачувати свою частину "комунального" пального. Тому за лічені місяці місцевій владі доведеться або перейти на альтернативне паливо, або шукати гроші на дорогий газ. Причому останній варіант найбільш вірогідний. У зв'язку з цим, стверджують експерти, нас чекає справжня катастрофа. Тим не менш у Кабміні не бояться прогнозів. Більше того, чиновники з оптимізмом дивляться в майбутнє з вікон своїх кабінетів і пропонують кілька шляхів безболісної економії. Наприклад, планують замінити старі котли на сучасні або по можливості модернізувати старі. Також в цілях економії хочуть замінити 7,8 тисяч кілометрів аварійних труб теплотрас.

Паливо

Ще один варіант - виробництво тепла шляхом заміщення природного газу альтернативними енергоносіями. Влада хоче провести переоснащення котелень з переходом на використання твердого палива, а також встановити теплові насоси та котли на біопаливі. Заради економії дорогоцінного газу чиновники мають намір використовувати навіть сонячну енергію. 

- В якості альтернативних видів палива планується використовувати, наприклад, вугілля, торф. Це вже залежить від особливостей регіонів, - сказав віце-прем'єр.

Виправдовуючи жорстку економію, Олександр Вілкул заявив, що практично все обладнання - від котлів до теплових насосів - виробляється в Україні.

Але чомусь не враховується, що переобладнання котелень потребує кількох років. До того ж місцева влада просто не мають коштів для цього. Та і терміни окупності таких проектів перевищують десять років.

Вибори

Багато експертів після таких заяв від високопоставлених чиновників впевнені, що гряде чергове значне підвищення комунальних тарифів. Правда, є і такі, хто в цьому сумнівається. Адже попереду у нас президентські вибори. Тим більше, раніше, незважаючи на вимоги міжнародного валютного фонду, Віктор Янукович заявляв, що не збирається піднімати тарифи на газ для населення.

- Влада завжди розуміла, що підвищення тарифів - дуже непопулярний крок. До виборів залишається все менше часу, тому це питання буде відтягуватися, - вважає директор енергетичних програм центру "Номос" Михайло Гончар.

Але фахівці все ж малюють похмурі перспективи для українців, заявляючи, що навіть якщо тарифи не піднімуть, то температура батарей у квартирах буде знижуватися. Крім того, буде обмежуватися не тільки тепло, але і подача гарячої води.