Навіщо перезапускают казначейські та банківські векселі

Україну повертають до псевдоденьгам зразка 90-х років: готується введення в обіг казначейських і банківських векселів.

Як повідомляє журнал "Гроші", Верховна Рада 18 квітня проголосувала за законопроект "Про вдосконалення процедури щодо фінансових векселів" (№ 2845). Документом запроваджуються такі інструменти, як казначейський вексель і банківський вексель. У законі сказано, що казначейський вексель підтверджує зобов'язання казначейства (читай - держбюджету) сплатити векселедержателю певну суму, і може оформлятися в документарній і електронній формі. Втім, жодних деталей щодо випуску, особливостей обігу та викупу векселів законопроект не прояснює - він посилається на ще не існуючі підзаконні акти Кабінету Міністрів, де і будуть врегульовані всі ці питання.

Зрозуміло лише, що казначейськими векселями будуть відшкодовувати експортерам заборгованість з ПДВ. Відчутну вигоду відстрочка держави виплати заборгованості з ПДВ живими грошима бізнесу не принесе. "Даний механізм поверне в Україну залікові схеми і значні дисконти за зобов'язаннями держави, зростання корупції та знищення українського виробника. Експортери від появи таких інструментів тільки постраждають", - впевнений Ростислав Кравець, адвокат, старший партнер АК "Кравець та Партнери". Діаметрально протилежна думка у старшого юристу міжнародної ЮРИДИЧНОЇ фірми Beiten Burkhardt Зої Миловановой. Вона вважає, що впровадження вексельного механізму підвищить ліквідність на фінансовому ринку і дозволить активізувати кредитування. "Насамперед, це плюс для експортерів, які зможуть отримати векселя на суму бюджетного відшкодування ПДВ. У цьому сенсі фінансові векселі схожі на ПДВ-облігації. Відмінності скоріше технічні. Однак і вони можуть впливати на розмір дисконту при продажу векселів експортерами, який в будь-якому випадку буде істотним. Дуже важливо для ринку, буде, як очікується, Нацбанк приймати векселя в якості забезпечення при рефінансуванні", - зазначає Зоя Мілованова.

До речі, операції з векселями, не потребують участі торговця цінних паперів, що здешевить їх звернення. Банкіри також сприймають векселя з ентузіазмом. "Це хороший заставний інструмент для експортерів, які задихаються від того, що у них немає обігових грошей. Це підвищить рентабельність і прибутковість експортерів, прозорість угод буде вище за експортом, поліпшить фінансову ситуацію багатьох підприємств. А розмір дисконту, який сьогодні диктує ринок, близько 20-25%", - зазначив голова наглядової ради Укрінбанку Володимир Клименко.

Якщо перевести все сказане на мову конкретних угод, то ситуація на перший погляд виглядає так, ніби створюється глобальна, централізована загальнодержавна схема, яка дозволить легально полегшити кишені експортерів на 20-25% тих сум відшкодування ПДВ, які їм належать. Нагадаємо, нинішні схеми отримання відшкодування мають приблизно той же коефіцієнт корисної дії. Поки законопроект не вніс ясності в регулювання випуску та обіг банківських векселів. Очікується, що Нацбанк своїми постановами повністю врегулює обіг таких паперів. "Банківські векселі - цікавий інструмент. Він може замінити депозит юридичної особи, і дозволяє власникові паперу кредитуватися під такий вексель і використовувати його для розрахунків, тим самим збільшуючи ліквідність фінансового ринку і стимулюючи кредитування", - вважає Зоя Мілованова. У той же час Ростислав Кравець впевнений, що вексельні схеми ведуть до тінізації економіки. "Поява фінансового банківського векселя взагалі нічим не аргументоване і ніяк не пов'язане з задекларованою метою законопроекту. Крім того, такі схеми можуть призвести до правопорушень і виведенню значних коштів з використанням банків і подальшої їх ліквідацією", - вважає пан Кравець.

Фінансові казначейські векселі будуть видавати експортерам в рахунок відшкодування заборгованості з ПДВ. Досить імовірно, що мета нововведення - полегшити кишені експортерів і їх постачальників. Випуск банківських векселів взагалі є інструментом нерегульованої емісії гривні. "Гроші" уважно стежать за розвитком ситуації навколо розширення сфери використання векселів. Джерело: http://smi.liga.net/articles/2013-05-08/9333174-zachem_perezapuskayut_kaznacheyskie_i_bankovskie_vekselya.htm