Жорсткий Контакт

Російська соціальна мережа "ВКонтакте" змінила власників. Тепер на її розвиток буде впливати енергетичний магнат Ілля Щербович

Фонд United Capital Partners (UCP) викупив 48% акцій соціальної мережі у двох власників-співзасновників В'ячеслава Мірілашвілі (40%) і Льва Левіева (8%). Ціна угоди не розголошується, проте, на думку аналітиків, мова може йти про 1,4 млрд доларів, оскільки оціночна вартість "ВКонтакте" перевищує 2,8 млрд доларів.

Головна інтрига в тому, що продавці не поставили до відома двох інших співвласників - представників Mail.ru Group (39,99%) і генерального директора мережі Павла Дурова (12%). Експерти з корпоративного права стверджують, що продати частки покупцям ззовні можна тільки після письмової відмови інших співвласників. Тим більше що Алішер Усманов (один із співвласників Mail.ru) у грудні 2012 року заявляв про свій намір збільшити частку в соціальній мережі, а Дурову зараз належить вся повнота влади в ній: навесні 2012-го Усманов передав йому в управління 39,99%, що належать Mail.ru.

Втім, операція була проведена юридично грамотно - куплені не самі акції мережі, а компанії, що володіють паперами.

Мірілашвілі і Левієв намагалися продати свої частки ще в 2011-му і тоді оцінювали "ВКонтакте" більш ніж в три мільярди доларів. Покупців не знайшлося. Влітку минулого року викупити частки Мірілашвілі і Левіева хотів власник Group Marshall Костянтин Малофєєввін оцінював компанію в 2,6 млрд доларів. Не домовилися. Переговори з UCP почалися в січні цього року, а договір купівлі-продажу був підписаний на початку квітня.

"ВКонтакте" з 42 мільйонами активних користувачів - найпопулярніша мережа і другий за відвідуваністю сайт в Росії. За даними дослідницької компанії TNS, його щоденна аудиторія становить 27,3 млн осіб, більше тільки у "Яндекса" (29 млн), на третьому місці проекти Mail.Ru Group з 26,6 млн відвідувань. Компанія не розголошує свої фінансові показники. Російські експерти оцінюють її виторг в 2010 році в розмірі 93,8 млн доларів, в 2011-му - 119,3 млн, а в 2012 році - 172 млн.

Треба визнати, що "ВКонтакте" слабо заробляє на трафіку. А політика вільно розповсюджуваного музичного та відеоконтенту принесла їй на Заході недобру славу сховища піратської продукції. Цей факт цілком міг стати серйозною проблемою при виході на IPO. Втім, у травні 2012 року компанія відмовилась від цієї ідеї після не цілком вдалого розміщення Facebook. З іншого боку, приклад американської соціальної мережі LinkedIn, яка на наступний день після розміщення у травні 2011 року подорожчала більш ніж удвічі, доводить, що зростання можливе - все залежить від перспектив монетизації соцмереж.

Хто ж є новим інвестором "ВКонтакте"? Інвестиційна група UCP заснована в 2006 році, зареєстрована на офшорних Кайманових островах і управляє засобами трьох десятків клієнтів, її активи складають 3,5 млрд доларів. Право прийняття основних рішень і 67% акцій в інвестиційному консорціумі належать Іллі Щербовичу, який також входить до складу рад директорів таких компаній, як "Роснефть", "АК "Транснефть" і ФСК ЄЕС.

Новоспечені співвласники вважають, що інтернет-ресурс відстає від світових лідерів по зростанню фінансових показників. У той же час намірів змінювати керівництво або втручатися в "творчу і технічну частину" управління UCP не збирається. "Павло Дуров керує професійною командою, яка домоглася вражаючих результатів", - зазначив Щербович. І додав, що UCP - насамперед фінансовий інвестор, який сподівається на конструктивну співпрацю з іншими акціонерами.

Павло Дуров, один з наймолодших рублевих мільярдерів Росії, здобув славу жорсткого і талановитого підприємця. У 2011-2012 роках відносини Усманова і Дурова були складними. Усманов робив все для поглинання "ВКонтакте". Дуров, відомий своїми ексцентричними витівками, відкрито назвав Mail.ru Group "треш-холдингом". Це не завадило бізнесменам мирно домовитися, і в минулому році Усманов заявив, що Павло Дуров - головна цінність мережі "ВКонтакте".

Є ще один важливий момент. У період укладення угоди Дурову було пред'явлено звинувачення за ст. 318 год. 1 Кримінального кодексу РФ (застосування насильства відносно представника влади), згідно з яким він, будучи за кермом авто, збив поліцейського, коли той перебував при виконанні. За звинуваченнями пішли обшуки в офісі та будинку Дурова. Російські ЗМІ активно підхопили тему цькування молодого мільярдера і не припиняють висувати все нові версії того, що відбувається.

Що означає ця угода? Одна з найбільш вірогідних версій - бажання держави контролювати фінанси соціальної мережі і інтернет-простір взагалі допомогою лояльних олігархів.

Іншим реалістичним сценарієм може стати подальша продаж 48% акцій комусь, хто потім таки продасть їх Алішеру Усманову. Тоді найбагатша людина Росії, що володіє також видавничим домом "Комерсант", отримає пакет акцій близько 88%.

До речі, коли Усманов отримував контроль над Mail.ru у 2010 році, також не обійшлося без низки гучних розборок.

Джерело: http://smi.liga.net/articles/2013-05-08/9333195-zhestkiy_kontakt_.htm