Хто має право на субсидію і що потрібно для того, щоб її отримати?

Кабінет міністрів прийняв постанову, що полегшує подачу документів людям, які змінювали місце роботи протягом останніх шести місяців або працюють на двох підприємствах.

Налагоджений роками механізм субсидій останнім часом практично не змінювався - не було особливої необхідності. Процедура оформлення цієї державної допомоги і без того досить проста і зрозуміла. Тим не менш, навесні уряд вирішив додатково її спростити і за ініціативою Міністерства соціальної політики України ухвалив постанову, що полегшує подачу документів людям, які змінювали місце роботи протягом останніх шести місяців або ж працюють на двох підприємствах. Раніше їм треба було принести довідки з кожного місця роботи. А тепер можна взяти довідки про зарплату, як на своїх підприємствах, так і в Пенсійному фонді - відразу про доходи з усіх джерел. Міністр соціальної політики Наталія Королевська зазначила: в майбутньому міністерство має намір взагалі автоматизувати видачу довідок для працюючих людей, щоб інформація про доходи надходила з Пенсійного фонду в електронному вигляді без участі самих громадян.

У зв'язку з нововведеннями ми вирішили ще раз розповісти про те, хто має право на субсидію по оплаті житлово-комунальних послуг, яка процедура її призначення, виплати і які документи потрібні для того, щоб її отримати. За роз'ясненнями звернулися до директору департаменту державної соціальної допомоги Міністерства соціальної політики Віталію Мущініну.

- Віталій Вадимович, давайте нагадаємо читачам, хто має право на субсидію.

- Вона може бути призначена, якщо плата за житлово – комунальні послуги в межах норм споживання перевищує певний поріг.

- І який ж?

- З 2010 року обов'язкова частина, яку повинна платити родина, становить 15 відсотків сукупного доходу. А для сімей, що складаються тільки з непрацездатних осіб (пенсіонери, інваліди, діти), обов'язкова частина становить 10 відсотків сукупного доходу. Крім того, сім'ї, в яких є неповнолітні (до 18 років) діти або інваліди I і II груп, а дохід на одну людину не досягає прожиткового мінімуму, також платять за житлово – комунальні послуги 10 відсотків середньомісячного сукупного доходу.

- Уточню: родина повинна платити 15 відсотків нарахованої за комунальні послуги суми або 15 відсотків свого доходу незалежно від нарахованої суми? Наприклад, зарплата людини - 2 тисячі гривень, а за рахунок комунальні послуги - 400 гривень. Його обов'язкова частина - 300 гривень (15 відсотків заробітку) або 60 гривень (15 відсотків рахунку)?

- Сім'я повинна платити 15 відсотків свого доходу в межах затверджених норм, решту суми за житлово – комунальні послуги держава доплачує. У вашому прикладі - 300 гривень. Тобто 15 відсотків заробітку. У цьому і полягає адресність субсидії.

- Зрозуміло. Які доходи у даному випадку враховуються?

- Всі види доходів родини. Причому як у грошовому вираженні, так і в натуральній формі. В першу чергу це зарплата, премії, одержувані на основній роботі і на роботі за сумісництвом. А також пенсії, стипендії, гонорари, аліменти, допомога у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, всі види соціальних допомог (крім одноразової виплати при народженні дитини, допомоги на поховання, одноразової допомоги, яку надають за рішенням органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємств, громадських і благодійних фондів). В той же час в сукупний дохід сім'ї на наступний шестимісячний період не враховується сума раніше призначеної житлової субсидії.

Крім того, приймаються до уваги доходи від підприємницької діяльності, а також деякі інші доходи, які оподатковуються або мають систематичний характер.

- А під "доходами натуральній формі" що є у увазі?

- Наприклад, це може бути зерно, цукор, борошно, які отримані людиною в якості плати за оренду землі. Така плата переказується в грошовий еквівалент за середнім (ринковими) споживчими цінами відповідного регіону.

- За який період потрібно надати відомості про дохід сім'ї?

- За попередні півроку, а для призначення субсидії для придбання твердого палива - за календарний рік.

- Щоправда чи, що, якщо один з членів сім'ї не працює, не вчиться і не зареєстровано як безробітний, то субсидія їй не призначена?

- Якщо будь хто з працездатних членів сім'ї протягом останніх трьох місяців не працював, не навчався і не намагався працевлаштуватися офіційно (через службу зайнятості), то така родина дійсно не має права на отримання субсидії. Це не стосується випадків, коли людина не працює з поважної причини. Наприклад, доглядає за дитиною до виконання йому трьох років або протягом часу, визначеного у медичному висновку лікувально-консультаційної комісії (але тільки до шести років), або має трьох і більше дітей віком до 16 років і дивиться за ними, або доглядає за інвалідом I групи, дитиною-інвалідом, особою, досягли 80 років, за інвалідом по психічному захворюванню або надає соціальні послуги.

- Тоді така ситуація: людина зареєстрований у квартирі, але відсутній тривалий час. Припустимо, він виїхав за кордон, навчається в іншому місті, довго лежить в стаціонарі або взагалі перебуває у місцях позбавлення волі.

- До 2012 року багато сімей не могли отримати субсидію з-за подібних ситуацій. Але потім було прийнято постанову Кабінету міністрів України, що дозволило визначати кількість людей при призначення субсидії з урахуванням підтверджуючих документів про тимчасову відсутність зареєстрованих осіб. Але це можливо тільки при наявності приладів обліку комунальних послуг: квартирних лічильників води, газу, електроенергії.

- Навіщо потрібні лічильники?

- Тому що, якщо у квартирі або будинку є такі прилади, то нараховується комунальними організаціями плата не залежить від кількості людей, які там проживають. Плата за утримання будинку, а також опалення розраховується виходячи з площі квартири, а суми за газ, воду та електроенергію - за показниками лічильників.

- Лічильники потрібні тільки в тому разі, якщо хтось з членів сім'ї немає? Або прилади обліку взагалі необхідні при призначення субсидії?

- Ні, тільки в обумовленому випадку, коли хтось із зареєстрованих у квартирі людей довго там не проживає і не може надати документи про свої доходи. У всіх інших випадках наявність або відсутність лічильників у квартирі не має значення при розрахунку субсидії.

- Які документи підтверджують, що людина тимчасово не проживає в квартирі?

- Довідки з місця роботи або навчання, з медичного закладу або з місць ув'язнення.

- А якщо людина виїхав за кордон на заробітки?

- Знову ж це можуть бути довідки з місця роботи або навчання, які підтверджують його тривала відсутність.

Джерело: http://smi.liga.net/articles/2013-04-25/9236231-kto_imeet_pravo_na_subsidiyu_i_chto_nuzhno_dlya_togo_chtoby_ee_poluchit.htm