Рейтинг 75 найнадійніших банків України

"Експерт" склав список 75 найнадійніших банків країни. В топ-групу увійшло 11 фінустанов

Вітчизняний банківський сектор - вперше за вісім років розрахунку рейтингу надійності банків - знаходиться в ситуації масового відтоку іноземних інвесторів. Так, в 2012-м пішли з ринку SEB Bank і Swedbank, Erste Group і Commerzbank (див. "Велика банківська еміграція"). Всі ці банки купили українські інвестори, які, як правило, працюють з кіпрськими структурами, де теж вибухнула криза.

В результаті ціла низка фінустанов торік тільки й робили, що переглядали стратегії, міняли офіси, персонал, юридична особа. Втім, в 2012-м це стосувалося лише кожного двадцятого банку, а решта ретельно займалися чищенням свого балансу, боргового портфеля, пошуком більш ефективних менеджерів.

Активізація дорогого короткострокового кредитування і чищення кредитних портфелів зіграла на користь фінансового результату. Вперше з 2008 року український банківський сектор зміг домогтися сукупного прибутку

Однак тут прийшла нова хвиля рецесії вітчизняної економіки. В результаті за підсумками минулого року обсяг виданих банками кредитів впав на 1,2% (за рахунок позик населенню), а довгострокові кредити скоротилися і зовсім на 7,5%.

Втім, банківська система зростала за рахунок інших операцій. Її активи збільшилися в 2012-м на 6,9%, а капітал і того більше - на 8,9%, що показали наявність у власників джерел коштів для подальшої капіталізації. В результаті багато банків поліпшили свої показники адекватності капіталу.

Активізація дорогого короткострокового кредитування і чищення кредитних портфелів зіграли на користь фінансового результату. Вперше з 2008 року український банківський сектор зміг домогтися сукупного прибутку. Вона становила 4,9 млрд гривень.

Звичайно, ми чудово усвідомлюємо, що рівень показаної у звітності прибутку часто є штучним показником, пов'язаних з необхідністю або, навпаки, відсутністю необхідності декларувати високий фінансовий результат.

І тут слід зауважити, що високі ставки за депозитами в цілому не відбилися на заробітках банків негативно, оскільки фінустанови знаходили клієнтів для короткострокового кредитування під ще більш високий відсоток. А структурні ризики не збулися - адже банкрутства стосувалися лише дрібниці, обмінний курс був стабільним, а вкладники були позбавлені серйозних підстав для паніки, навіть незважаючи на минулі парламентські вибори восени. Досить сказати, що в середньому процентні доходи банків перевищували виплати за відсотками в 1,8 рази, а у лідерів нашого рейтингу цей показник становить від двох до шести разів. А середня виплачена (не декларована!) ставка за позиками склала по групі 75 найнадійніших банків 17,6% річних. Природно, у гривневому еквіваленті, оскільки в ньому складний баланс.

На сходинках рейтингу

У реальності частка іноземних фінансово-банківських груп на українському ринку впала нижче однієї третини і, судячи з усього, буде продовжувати знижуватися. Адже, незважаючи на всі розмови про пріоритетність українського ринку, шукають шляхи виходу (просто не можуть знайти найменш збиткову exit strategy) грецькі, кіпрські, центральноєвропейські банки

За розрахунками НБУ, частка іноземного капіталу в статутному капіталі українських банків знизилась за 2012 рік з 41,9 до 39,5%. Це декларовані дані, які враховують, наприклад, нерезидентское походження капіталу найбільшого банку країни - Приватбанку. У реальності частка іноземних фінансово-банківських груп на українському ринку впала нижче однієї третини і, судячи з усього, буде продовжувати знижуватися. Адже незважаючи на всі розмови про пріоритетність українського ринку, шукають шляхи виходу (просто не можуть знайти найменш збиткову exit strategy) грецькі, кіпрські, центральноєвропейські банки.

Однак все це не стосується традиційних лідерів нашого рейтингу надійності - корпоративних банків з США, Нідерландів, Франції і Німеччини, а також потужних державних "дочок" з Росії. І нехай нікого не дивує поява в трійці лідерів скромного Volksbank: він вже давно куплений Ощадбанком РФ.

Істотно втратив в рейтингу порівняно з минулим роком ПриватБанк. Правда, це пов'язано з особливостями методики - тепер максимальна премія за масштаб роботи в нашому рейтингу така ж, як і масштаб зовнішньої підтримки (60 балів). У разі збереження методики найбільший український банк виявився б, як і в минулому році, в топ-трійці. Це свідчить про те, що поширювані протягом року чутки про проблеми в банку Ігоря Коломойського - тільки розмови, не мають ніякого відношення до балансу Приватбанку.

При цьому ростуть кредитні ризики у двох провідних державних банках - Укрексімбанку і Ощадбанку. Перший навіть залишив групу А, закріпившись у верхній частині другої групи рейтингу. На погляд "Експерта", у цих банків далекий від максимального рівень робочих активів, а також погіршується якість кредитного портфеля, що змушує нарощувати резерви. Втім, за рівнем заробітку державні фінустанови виглядають краще "середньої температури" по системі, так що надалі вони не мають наміру падати в рейтингу.

В топ-групі рейтингу надійності банків з'явився один новачок. Правда, "дочка" німецькій банківської групи Deutsche Bank мало чим принципово відрізняється від інших старожилів групи А - Citibank Ukraine, ING Bank Ukraine, Credit Agricole Bank. Просто банк, який тільки третій рік працює на українському ринку, не потрапляв в список найнадійніших установ виключно тому, що був дуже дрібним.

У рейтинговому списку знайшли своє місце і два проблемні банки недавнього минулого - Укргазбанк і "Надра", які, продовжуючи очищення від боргів, змогли вийти на прибуткову діяльність. Причому в минулому році Укргазбанк став другим в Україні за рівнем рентабельності.

Крім Надра Банку, в групі З виявилося ще одну фінустанову з числа найбільших. Дельта Банк значну частину року явно страждав від дефіциту ліквідності і був змушений залучати дорогі депозити - співвідношення процентні доходи / процентні витрати у дітища Миколи Лагуна є одним з найнижчих серед всіх 75 банків: 1,22 рази. Втім, в цілому баланс фінустанови не викликає сумнівів, тому вона зайняла своє місце в списку найнадійніших банків країни.

Топ-75 надійних банків України на 1 січня 2013 року


Методологія дослідження

Рейтинг надійності банків розраховується журналом "Експерт Україна" вже у восьмий раз. Методологія дослідження базується виключно на звітності, які фінансові установи подають в Національний банк України. Суб'єктивна роль аналітиків зведена лише до визначення ваги коефіцієнтів у підсумковому інтегральному показнику.

Під надійністю банку слід розуміти здатність фінансового інституту чинити опір несприятливих факторів. Надійність і ймовірність дефолту - поняття не ідентичні. Банк, що має високий рівень надійності (стійкості), може зіткнутися з сильним впливом негативних і малопередбачуваних факторів, які здатні призвести до його банкрутства, у той час як фінансова установа з задовільним рейтингом продовжить працювати, оскільки внаслідок збігу обставин уникне негативного впливу таких факторів.

Розрахунки традиційно проводилися в кілька етапів. Рейтинг складався за станом на 1 січня 2013 року для українських комерційних банків, які мали активи понад 1,2 млрд гривень. Ця величина припускає мінімальне значення власного капіталу, необхідному регулятором, на рівні 120 млн гривень, з огляду на 10% - ну адекватність власного капіталу.

Крім того, зі списку були виключені банки з тимчасовою адміністрацією, а також кілька фінустанов, за яким розрахункові коефіцієнти показали, що їх з чималою часткою ймовірності можна вважати надійними. Після цього був визначений список 75 банків, які аналітики "Експерта" вважають надійними.

Проміжний інтегральний показник розраховувався на підставі 16 коефіцієнтів, які характеризують достатність капіталу, структуру і якість активів, показники ефективності та рентабельності. Кожному коефіцієнту був привласнений певну вагу, і оцінені інтервали їх значень в балах, при цьому оцінка за інтервалам проводилася з урахуванням очищення рядів динаміки від аномальних значень. Підсумовування балів і дозволило отримати проміжний інтегральний показник.

Потім нараховувалися бали за рівень зовнішньої підтримки. Як і раніше, максимальний бал становить 60. У порівнянні з попереднім рейтингом, ми стали строго оцінювати банки, які пов'язані корпоративними правами або походженням капіталу з Кіпром. Такі фінустанови в цьому році не отримували премії за зовнішню підтримку (див. табл. 2).

Ми не депремировали банки за наявність збитків, оскільки відповідні показники безпосередньо враховуються при розрахунку ряду коефіцієнтів, з якими ми працювали при розрахунку проміжного інтегрального показника. Більш того, наявність поточних збитків, як показує практика, ще не означає, що банк слід визнавати ненадійним.

На наступному етапі рейтингованих банкам присвоювався премія за масштаб діяльності. У цьому році ми вирішили вирівняти розмір максимальної премії за зовнішню підтримку і за розмір активів, встановивши "стеля" на рівні 60 балів. Найбільший банк країни (ПриватБанк) отримав максимальний бал, а показник кожного наступного учасника обчислювався був на стільки ж відсотків менше, наскільки менше його активи порівняно з ПриватБанком.

Шляхом підсумовування проміжного показника балів за зовнішню підтримку і балів за ефект масштабу і отриманий підсумковий інтегральний показник.

На завершальному етапі проведено переклад всіх накопичених балів у рейтингову шкалу з трьома категоріями надійності: А - висока, - прийнятна і З - задовільна (див. табл. 3).

Фінансові установи були розподілені між групами А, В і С відповідно до значення підсумкового інтегрального показника. Точками відсікання груп умовно виступили значення 380 і 300 балів. Потрапляючи в ту чи іншу групу, банк автоматично отримував рейтинг зі знаком плюс. Далі рейтингующим аналітиком робився прогноз щодо перспектив розвитку банку і ситуації навколо нього з урахуванням аналізу останніх тенденцій в розвитку банку. Якщо фінустанова отримувала позитивний прогноз, до його рейтингом додавали ще один знак плюс, якщо прогноз був негативним знак плюс прибирали. Банки, які отримали рейтинг В++, на нашу думку, в короткостроковій перспективі можуть претендувати на входження до групи А, відповідно банки, що мають рейтинг С++, можуть незабаром перейти в групу в.

Джерело: http://smi.liga.net/articles/2013-04-19/9183147-reyting_75_samykh_nadezhnykh_bankov_ukrainy.htm