Як "вибити" допомога по безробіттю і відкрити свою справу за рахунок держави

Журналістка "Сьогодні" проведе лікнеп для безробітних і розповість про всі тонкощі оформлення паперів на отримання матеріальної допомоги.

Залишитися без стабільної роботи для багатьох сьогодні рівносильно катастрофі. На ринку праці триває затишшя, вакансій мало і перспективи нового працевлаштування досить туманні. Але не все так похмуро: держава береться допомогти тим, хто тимчасово залишився без заробітку. Сьогодні ми розповімо, як грамотно стати на облік у центрі зайнятості, як розрахувати свою допомогу, на які бонуси можуть розраховувати безробітні і як вести себе тим, хто вирішив відкрити власну справу за рахунок коштів держави.

Правильна стаття

Якщо ви з якихось причин вирішили розлучитися з роботодавцем, то експерти радять заздалегідь пошуками формального приводу для звільнення. Простіше кажучи, статті Трудового кодексу, за якою людина отримає розрахунок і яка буде занесена в його трудову книжку. "Від статті Кзпп, за якою звільнений працівник, залежать не тільки умови звільнення і розмір вихідної допомоги, але і подальша доля безробітного. Зокрема, терміни, протягом яких Державна служба зайнятості буде виплачувати допомогу з безробіття", - пояснює партнер юридичної фірми "Ейдіком" Олена Воронцова.

Найбільш вдалими статтями з точки зору умов для звільнення працівника будуть відмова від роботи у зв'язку з істотними змінами умов праці (п. 6 ст. 36 Кзпп) - наприклад, якщо фірма переїжджає в інше місто. Також непогано звільнятися у зв'язку зі скороченням штату або виходом на роботу працівника, який раніше займав це місце (п.п. 1, 6 ст. 40 Кзпп). "У таких випадках, крім права бути поінформованим за два місяці до звільнення і, відповідно, отримання в цей період заробітної плати, працівникові виплачується вихідна допомога у розмірі не менше середньої зарплати, - говорить Воронцова. - А ось по звільненню у зв'язку з порушенням роботодавцем умов трудового договору (ст. 38, 39 Кзпп) вихідна допомога не може бути менше розміру тримісячного середнього заробітку".

Найчастіше роботодавець, щоб не платити вихідна допомога, пропонує співробітникові звільнитися за власним бажанням (п. 4 ст. 36, ст. 38, 39 Кзпп) або за угодою сторін (п. 1 ст. 36 Кзпп). Між двома цими статтями є велика різниця для тих, хто надалі планує стати на облік у Держслужба зайнятості. "В обох випадках статус безробітного працівник отримує на восьмий день після першого відвідування служби зайнятості, - запевняє юрист юркомпанії "Алексєєв, Боярчуков і Партнери" Дарина Мантюк-Кирилова. - Однак безробітний, який звільняється за угодою сторін, отримає допомогу з безробіття вже через тиждень після присвоєння статусу, а працівник, який звільнився за власним бажанням без поважної причини, буде отримувати допомогу тільки на 91-й день".

Якщо роботодавець категорично наполягає на звільненні за власним бажанням, то старший юрист юркомпанії Viva Lex Ірина Куркіна рекомендує вказати в заяві поважну причину (нею можуть бути, наприклад, хвороба, яка не дозволяє працювати на цьому виробництві, або переїзд в інше місто). Відсутність такої причини стане приводом не тільки для відстрочення виплати допомоги, але і для скорочення його розміру (не більше 80% від вкладеної суми). І вже зовсім не рекомендується звільнятися з-за порушення самим працівником умов праці (п. п. 3, 4, 7, 8 ст. 40, ст. 41, 45 Кзпп) - у цьому випадку допомога по безробіттю буде нараховано по мінімуму (на 1 січня 2013 року розмір мінімальної допомоги - 882 грн).

Зміна статусу

Як тільки формальності із звільненням улагоджені, людина може відправлятися в службу зайнятості. При цьому не потрібно їхати в рідне місто: з минулого року отримати статус безробітного можна без прив'язки до місця реєстрації. "Я прописана в Хмельницькій області, але шостий рік живу в Києві, - розповідає безробітна Інна Ковальчук. - У січні наша компанія закрилася, дали вихідну допомогу. Гроші закінчилися швидко, а роботу знайти не вдалося. Думала, що доведеться повертатися до Хмельницький, але знайомі порадили піти у центр зайнятості. Пішла в найближчий. Там мене спокійно поставили на облік, і вже через два тижні на картку прийшло перше допомога".

Для реєстрації в центрі зайнятості потрібно небагато. "Паспорт, трудова книжка або її дублікат, ідентифікаційний код, - перераховує Воронцова. - Також потрібен документ про освіту та професійної кваліфікації, військовий квиток, довідка про середню зарплату за останні півроку з місця роботи і заява про те, що людина не є найманим працівником, не працює за трудовим договором, не отримує пенсію на пільгових умовах і не зареєстрована як підприємець. На восьмий день після подачі заяви служба присвоює людині статус безробітного і після цього йде нарахування допомоги".

Право на допомогу від держави безробітний заробляє своїм попереднім працею, тому розміри допомоги безпосередньо залежать від стажу (не трудового, а страхового - тобто, часу, протягом якого з зарплати відраховувалися гроші у фонд соцстраху) і офіційної зарплати. "Якщо стаж безробітного менше двох років, допомога не може бути вище 50% розміру його зарплати на останньому місці роботи, при стажі від 2 до 6 років - 55%, від 6 до 10 років - 60% і більше 10 років - 70% зарплати, - говорить Куркіна. - Також допомога зменшується залежно від термінів безробіття. Перші 90 днів покладена вся сума, потім ще 90 днів платять 80% від неї, а після - 70%". Розміри допомоги обмежені максимальними рамками: скільки б людина не отримував раніше, як безробітному йому нарахують не більше чотирьох минзарплат в місяць (на сьогодні це 4432 грн). І ця сума згодом буде поступово зменшуватися.

Крім виплат допомоги, служба зайнятості пропонує безробітним бонус - перенавчання і підвищення кваліфікації. Ці курси проводять в навчальних закладах регіону, а ходити на них по напрямку від служби можна безкоштовно. "Список професій і спеціальностей дуже великий, - говорить Ковальчук. - Наприклад, у Дніпровському центрі зайнятості Києва минулого місяця було кілька десятків програм перенавчання, починаючи з перукаря, продавця, оператора бухгалтерського обліку і закінчуючи курсами криза-менеджменту з ухилом в ділова англійська мова. Єдиний нюанс - після закінчення курсів людина не може відмовитися від роботи за спеціальністю, на яку вивчився".

Власну справу

Не всі знають, що служба зайнятості не тільки пропонує з працевлаштуванням, але і з відкриттям власного бізнесу, видаючи певний стартовий капітал. Для цього закон передбачає можливість отримання одноразової допомоги по безробіттю - суму, розраховану на 270 або 360 днів (в залежності від статті звільнення), безробітному видадуть на руки відразу. "Для цього вам повинно виповнитись 18 років, ви повинні місяць простояти на обліку в центрі зайнятості і не знайти підходящої роботи, не повинні мати статусу підприємця протягом двох років перед реєстрацією, а також жодного разу не давати працівникам служби підстав для скорочення допомоги", - підкреслює юрисконсульт Куркіна.

Навіть з розрахунку мінімальної допомоги по безробіттю претендент може отримати більше десяти тисяч гривень (882 грн * 12 місяців = 10 584 грн). Цієї суми цілком достатньо, щоб відкрити вдома, наприклад, швейної майстерні або зайнятися установкою програмного забезпечення на комп ’ ютери. Якщо ж сума буде більше, то розвернутися можна ширше: деякі люди відкривають продуктові кіоски і навіть турфірми.

Великий плюс держпідтримки - крім виплати одноразової допомоги, майбутніх бізнесменів вчать основ підприємницький діяльності. "Курси розраховані на три тижні, - ділиться знаннями тимчасово не працюю Ковальчук. - Ведуть їх, як правило, викладачі-практики. Протягом навчання осіб під керівництвом педагогів пише свій бізнес-план, який потім і захищає перед експертами служби зайнятості". На підставі захисту самого бізнес-плану служба вирішує, давати безробітному гроші чи ні. "Якщо рішення прийнято позитивне, то безробітний протягом 10 робочих днів зобов'язаний пройти державну реєстрацію юридичної особи або фізичної особи-підприємця, - акцентує юрист Мантюк-Кирилова. - Тільки після цього нараховується виплата одноразової допомоги. Якщо людина вже отримав частина допомоги по безробіттю помісячно, йому виплачується залишок".

Явка обов'язкова

За законом допомога по безробіттю виплачується протягом 360 календарних днів. Але тільки в тому випадку, якщо працівник був звільнений за відповідною статтею - скорочення штатів, ліквідація підприємства, закінчення строків трудового договору або порушення умов договору роботодавцем. Працівникові, звільненому за угодою сторін або за власним бажанням (без поважної причини), допомога будуть платити на три місяці менше (270 днів). При цьому не варто думати, що пари-трійки візитів в службу зайнятості буде достатньо. У безробітного з отриманням статусу з'являються свої права і обов'язки.

"Завдання працівників служби полягає в тому, щоб допомогти безробітному в пошуку нового робочого місця, - підкреслює юрист Мантюк-Кирилова. - Тому людині будуть призначати явки і пропонувати роботу зі списку вакансій в базі даних служби зайнятості. Пропускати явку без поважної причини забороняється, а відмовитися від запропонованої роботи без будь-яких підстав можна тільки один раз. У разі відмови безробітного від двох пропозицій підходящої йому роботи або від двох пропозицій проходження професійної підготовки, перепідготовки, підвищення кваліфікації (особливо для тих, хто вперше шукають роботу або не має ніякої спеціальності), виплата допомоги по безробіттю припиняється".

Ключовим у підборі вакансій для безробітного є слово "підходить" робота. Служба зайнятості не має права запропонувати банківського менеджеру вакансію токаря. "Відповідною роботою вважається та, яка відповідає освіті, професії і кваліфікації особи, - запевняє юрисконсульт Куркіна. - Зарплата повинна бути не нижче, ніж на останньому місці роботи, але з урахуванням середнього рівня заробітної плати по регіону (тобто, для столичного банкіра, який заробляв 10 тис. грн на місяць, підходящою вважається робота в Києві з окладом на рівні київської середньої зарплати в минулому місяці). Робота повинна перебувати в транспортній доступності, але цю доступність визначає не сам чоловік, а місцева адміністрація (найчастіше ця доступність обмежується рисами міста і найближчих передмість). Якщо будь-які з цих критеріїв не збігаються, робота вважається непідходящими, і людина може відмовитися від неї без наслідків".

Також експерти нагадують, що безробітний може працевлаштуватися сам. Однак у цьому випадку потрібно відразу повідомити в службу зайнятості, навіть якщо тимчасова робота, людина підробляє неофіційно або отримує дохід як самозайнята особа (наприклад, надає нотаріальні або юридичні послуги). Звичайно, про нелегальної підробці навряд чи хтось дізнається, але ось роботу за договором (навіть протягом одного або двох місяців) можна розрахувати за допомогою Пенсійного фонду. У цьому випадку терміни виплати допомоги по безробіттю скорочуються - або на той час, протягом якого безробітний за фактом працював, або на термін до 90 календарних днів (за рішенням служби). Якщо ж все зробити правильно, то виплату допомоги можна просто "заморозити". Приміром, поки людини взяли на час відпустки іншого співробітника, допомога нараховуватися не буде, а потім відновиться в належному обсязі.

Джерело: http://smi.liga.net/articles/2013-04-15/9130286-kak_vybit_posobie_po_bezrabotitse_i_otkryt_svoe_delo_za_schet_gosudarstva.htm