Про дострокової пенсії для жінок, про те, як виключити невигідний стаж, про перерахунок пенсії по втраті годувальника, і не тільки...

На запитання наших читачів відповідають спеціалісти Пенсійного фонду України

"У мене до вас відразу два питання. Перший. У листопаді 2014 року мені виповнюється 55 років. Наскільки зменшитися моя пенсія, якщо я вийду на пенсію в цей час, або збільшиться, якщо я буду продовжувати працювати? Другий. У моєї подруги четверо дітей. 4 червня 2013 року їй виповниться 55 років. В якому віці і за якими правилами їй призначать пенсію? Чи зарахують до стажу час догляду за дітьми?"

Відповідь на перше питання. Нагадаємо, що у зв'язку з набранням чинності пенсійної реформи, встановлений вік виходу на пенсію для жінок - 60 років. Ця норма закріплена в Законі України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Однак підвищення пенсійного віку буде відбуватися поступово. До 60 років на пенсію за віком мають право вийти жінки 1961 року народження і старше. Це право вони набувають:

- 55 років - якщо вони народилися до 30 вересня 1956 року включно;

- 55 років 6 місяців - якщо вони народилися з 1 жовтня по 31 березня 1957 року;

- 56 років - якщо вони народилися з 1 квітня 1957 року по 30 вересня 1957 року;

- 56 років 6 місяців - якщо вони народилися з 1 жовтня 1957 року по 31 березня 1958 року;

- 57 років - якщо вони народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958 року;

- 57 років 6 місяців - якщо вони народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року;

- 58 років - якщо вони народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року;

- 58 років 6 місяців - якщо вони народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року;

- 59 років - якщо вони народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року;

- 59 років 6 місяців - якщо вони народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року;

- 60 років - якщо вони народилися з 1 квітня 1961 року по 30 грудня 1961 року.

Наприклад, ви народилися в листопаді 1959 року. Отже, на пенсію ви повинні вийти в 58 років і 6 місяців. За затримку" виплати пенсії законом передбачені компенсації. Так. Жінкам, які народилися по 31 грудня 1961 року, пенсію підвищать на 2,5% за кожні шість місяців більш пізнього виходу на пенсію. Підвищення будуть платити, починаючи з 55 років і до досягнення пенсійного віку - 60 років. У Вашому випадку Вам підвищать пенсію на 17,5% (з періоду від 55 років до 58,6 років - по 2,5% за кожні півроку).

В той же час, до 1 січня 2015 року право на достроковий вихід на пенсію за віком мають жінки, яким виповнилося 55 років і при наявності страхового стажу не менше 30 років і за умови звільнення з роботи. Якщо жінка вирішить піти на пенсію, у цьому випадку розмір пенсії зменшитися на 0,5% за кожний повний або неповний місяць дострокового виходу на пенсію. Цей механізм буде діяти протягом усього періоду отримання пенсії незалежно від її виду. Таким чином, якщо Ви вийдете на пенсію в 55 років, втратите 21% від основного розміру пенсії за період з 55 років до 58,6 років (за 42 міс. х 0,5%).

Що краще для Вас: вийти на пенсію в 55 років або до 58 років 6 місяців, при обговорених умовах, вирішувати тільки Вам.

Відповідь на друге запитання. Згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", матері, які народили та виховали п'ятеро і більше дітей до шестирічного віку, мають право вийти на пенсію в 50 років при стажі роботи не менше 15 років.

Виходячи з цього випливає, що Ваша подруга не має права на дострокову пенсію як багатодітна мати. Вона, дотримуючись норм пенсійної реформи, повинна вийти на заслужений відпочинок у 57 років. Або вона може вийти на дострокову пенсію в 55 років при дотриманні зазначених вище умов. Час догляду за дітьми у віці до трьох років їй зарахують до стажу до липня 2004 року (тобто до набрання чинності Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"), а після - за умови сплати страхових внесків у Пенсійний фонд.

"Чи можуть розрахунку пенсії не брати до уваги періоди роботи, коли сплата страхових внесків проводилася з мінімальної зарплати?"

Відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", при розрахунку пенсії береться до уваги весь період сплати страхових внесків, починаючи з 2000 року. Однак при розрахунку пенсії можна зробити її оптимізацію - виключити до 60 календарних місяців "невигідного" страхового стажу.

Додатково за бажанням майбутнього пенсіонера при розрахунку пенсії можуть бути виключені такі періоди:

- строкової військової служби;

- догляду за інвалідом першої групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років;

- догляду за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду;

- догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Всі вище вказані періоди не врахують за умови, що вони становлять не більше 10% страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

"Я перейшла з трудової пенсії на пенсію по втраті годувальника - чоловіка. В яких випадках її перераховують?"

Пенсію по втраті годувальника, призначена згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", перераховується у тих же випадках, що й пенсія за віком, а саме:

- у зв'язку зі збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України;

- при збільшенні розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

В той же час треба сказати і про те, що пенсія конкретної людини не завжди збільшиться у зв'язку з перерахунком. Наприклад, кажучи про перерахунок за середньої зарплати, уточнимо, що якщо коефіцієнт підвищення пенсійних виплат у пенсіонера буде більше встановленого державою, то пенсію не перерахують.

А у зв'язку зі збільшенням прожиткового мінімуму пенсія виросте, як право, у тих, хто отримує "мінімалку".

"Загальний стаж у мене складає 21 рік, з них 15 років - підземного стажу на шахті (Список №1). Чи можу я вийти на пенсію в 50 років?"

Вихід на дострокову пенсію працівників, які працювали на шкідливих і важких роботах, регулюється Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Так, чоловіки, зайняті повний робочий день на роботах за Списком №1, мають право на пенсію у віці 50 років, за наявності загального стажу 20 років і "шкідливого" стажу роботи не менше 10 років. Жінки отримують право на пільгову пенсію після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Також необхідно, щоб підприємство і робоче місце вчасно проходили відповідну атестацію.

Судячи з листа, загального і спеціального стажу у Вас достатньо. Якщо буде підтверджено проведення атестації на підприємстві, Ви зможете вийти на пенсію в 50 років.

До речі, тим, хто має не менше половини необхідного стажу за Списком №1, пенсії призначаються із зменшенням пенсійного віку за кожний повний рік такої роботи - на один рік чоловікам і на 1 рік і 4 місяці - жінкам.

"Я довгі роки працював за професією, яка входить до Списку №2. Але в пільгової пенсії мені відмовили, тому що немає документів про атестацію робочого місця. Чи Правильно це?"

Пільгову пенсію за Списками "шкідливих" професій призначають у відповідності з Законом України "Про пенсійне забезпечення". Згідно з цим законом, чоловіки, чиї професії входять до Списку №2, мають право вийти на пенсію в 55 років. При цьому у претендента повинно бути не менше 25 років загального стажу, з них 12 років 6 місяців - шкідливого. Слід також врахувати, що чоловікам, які мають не менше половини стажу роботи на шкідливому або важкому виробництві, призначають пенсію на рік раніше за кожні опрацьовані в таких умовах 2 роки 6 місяців.

Для оформлення пільгової пенсії до Пенсійного фонду слід надати трудову книжку з записами, які підтверджують наявність пільгового стажу, а також витяг з наказу по підприємству про проведення атестації робочого місця.

Так як у вас не було документів про атестацію робочого місця, призначення пільгової пенсії Вам відмовили правомірно.

"Я матір п'ятьох дітей, працювала в колгоспі. Після його ліквідації працюю на пошті. Зараз мені 46 років. У якому віці я маю право вийти на пенсію?"

Жінки, які працюють у сільському господарстві на постійній основі і виховали п'ятеро і більше дітей до 14-літнього віку, можуть вийти на пенсію незалежно від віку і стажу. Це право їм надано статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Враховуючи те, що зараз Ви працюєте не колгоспі, а у відділенні зв'язку, права вийти на пенсію за цією статтею закону у вас немає.

В той же час, жінки, які народили п'ятеро і більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". У Прикінцевих положеннях цього документа сказано, що пенсію багатодітним матерям призначать після досягнення 50 років і при наявності не менше 15 років страхового стажу.

"Під час Великої Вітчизняної війни я був викрадений разом з матір'ю в полон. Зараз я маю статус "дітей війни". Проте Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачені інші пільги. Роз'ясніть, будь ласка, які документи і куди потрібно подати, щоб отримувати ще й ці пільги?"

Пільги дітям війни надаються за Законом України "Про соціальний захист дітей війни". В той же час, порядок надання пільг ветеранам війни та прирівняних до них осіб регулюється Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Тому, в залежності від категорії пільговика, надаються різні пільги. Так як Ви, очевидно, не ставитеся до ветеранів війни та прирівняних до них осіб, то за законом Ви не можете претендувати на інші пільги.

При цьому треба знати про те, що, відповідно до законодавства України, якщо людина має право на пільги за декількома законами, вони надаються тільки по одному з них.

"Я народилася 28 липня 1938 року. Які документи мені потрібні, щоб подати заяву на зміну статусу "діти війни" на "учасника війни"?

Для того, щоб вирішити питання про присвоєння нового статусу, слід проконсультуватися в Управлінні праці і соціального захисту населення і дізнатися, чи є у Вас підстави претендувати на статус учасника війни. Перелік документів також буде залежати від того, до якої категорії претендентів Вас віднесуть (а їх всього 10).

Джерело: http://smi.liga.net/articles/2013-04-04/8998087-o_dosrochnoy_pensii_dlya_zhenshchin_o_tom_kak_isklyuchit_nevygodnyy_stazh_o_pereschete_pensii_po_pot.htm